Dziś jest 1 maja 2017r. Imieniny: Józefa, Jeremiego, Lubomira
Language gb Language de
Drukuj artykułZrób plik PDFPoleć poprzez email
Zmniejsz czcionkęStandardowa wielkość czcionkiZwiększ czcionkę
 
Wystawa czasowa w Muzeum Ziemi Wschowskiej dotycząca Wołynia

„Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” – nowa wystawa czasowa w Muzeum Ziemi Wschowskiej


4 kwietnia w siedzibie muzeum przy placu Farnym 3 otwarta zostanie wystawa planszowa szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”, która ma na celu przybliżenie tragedii wołyńskiej osobom, niepochodzącym z Kresów, jak i ludziom młodym.


Wystawa złożona jest z 22 plansz, które kolejno prezentują Kresy Wschodnie w aspekcie terytorialnym, wielonarodowym i wielokulturowym. Następnie wprowadzają odbiorcę w kontekst historyczny, opowiadają o sytuacji ludności kresowej podczas okupacji, przedstawiają także założenia narodowościowej polityki ukraińskiej i planowane działania OUN i UPA wobec ludności polskiej. Punkt kulminacyjny wydarzeń, tj. dokonanie masowych mordów na Polakach mieszkających na Wołyniu, przedstawia dalsza część wystawy. Plansze prezentują również dalszy przebieg wydarzeń na Wołyniu latem 1943 r., a także na terenach Małopolski Wschodniej. Zakończeniem ekspozycji jest podsumowanie roku 1943 na Kresach Południo-Wschodnich. Ostatnia plansza wystawy opisuje działania ukraińskich Sprawiedliwych.


(IPN Szczecin) 


Wystawę zobaczyć będzie można w rezydencji jezuickiej przy placu Farnym 3 w terminie od 4.04 do 31.05.2017 r. w godzinach otwarcia muzeum.

© 2006 - 2017 Urząd Miasta i Gminy Wschowa
Projekt: PROTEKST Komputer
Unikalnych wizyt: 46196