Dziś jest 29 maja 2017r. Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Language gb Language de
Drukuj artykułZrób plik PDFPoleć poprzez email
Zmniejsz czcionkęStandardowa wielkość czcionkiZwiększ czcionkę
 
Noc Muzeów we Wschowie

Tegoroczna Noc Muzeów zaplanowana została na 20 maja, czyli dwa dni po otwarciu w Muzeum Ziemi Wschowskiej wyjątkowej wystawy czasowej: „Verbum domini manet in aeternum. Wschowski Syjon - centrum wielkopolskiego protestantyzmu”. Wystawa otrzymała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Współorganizatorem jest Pełnomocnik Rządu Federalnego do spraw Kultury i Mediów z Etatu Referatu Kultury byłych Prus Zachodnich, Ziemi Poznańskiej oraz Wołynia i Galicji. Wpisuje się ona w obchody jubileuszu 500-lecia reformacji. Wschowa, obok Torunia, przez wieki stanowiła najsilniejsze centrum luteranizmu w Polsce. Zgromadzone w przestrzeni muzealnej zabytki poprowadzą widza w głąb bogatej historii wschowskich luteranów oraz protestantów żyjących w okolicy Wschowy. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną liczne eksponaty ze zbiorów muzeów, bibliotek, archiwów, z Polski i Niemiec, prezentujące bogatą spuściznę protestanckich mieszkańców królewskiego miasta; prywatnego ośrodka miejskiego Szlichtyngowej, a także małych parafii wiejskich. Łącznie na wystawie eksponowanych będzie ponad 300 obiektów z około 20 instytucji i zbiorów prywatnych. Wokół tych cennych zabytków Muzeum Ziemi Wschowskiej przygotowało dużo ciekawych wydarzeń towarzyszących, których realizację rozpoczniemy już podczas Nocy Muzeów – w barokowych kamienicach – miejscu ekspozycji. W świat pięknie zdobionych, kaligrafowanych sztambuchów (łac.  album amicorum) wprowadzi zwiedzających dyrektor MZW i kuratorka wystawy Marta Małkus.


W rezydencji jezuickiej, jak co roku, otworzymy Edukacyjne Poddasze. Odbędą się na nim magiczne warsztaty z Kaliną Patek i jej teatrem ilustracji Kamishibai. Zapraszamy dzieci z opiekunami i młodzież na godzinę 16:00 lub 18:00. Ta propozycja jest częścią projektu „Małe miasto wielkich przeżyć – kreatywne warsztaty i przewodnik po Wschowie” dofinansowanego w programie Patriotyzm Jutra.


Tradycyjnie o zmierzchu zaprosimy na spacer wśród kamiennych pamiątek po dawnych mieszkańcach Wschowy – w tym roku ze szczególnym akcentem na opowieści o duchownych Wschowskiego Syjonu.


Zachęcamy również do skorzystania z nowej propozycji Muzeum Ziemi Wschowskiej i zwiedzania naszych ekspozycji z Kartą Wizyty Małego Gościa, która prowadzi muzealną ścieżką w ciekawy, intrygujący sposób nawet najmłodszych gości.


© 2006 - 2017 Urząd Miasta i Gminy Wschowa
Projekt: PROTEKST Komputer
Unikalnych wizyt: 46664