Znamy projekty WBO 2018

23.08.2017
zdjęcie ratusza

Wysokie zainteresowanie mieszkańców możliwością decydowania na co zostanie wydana część pieniędzy z budżetu gminy utrzymuje się. Mieszkańcy miasta, stowarzyszenia, organizacje zgłosiły do trzeciej edycji Wschowskiego Budżetu Obywatelskiego łącznie 44 projekty.

– Cieszymy się z nie słabnącego zainteresowania tym  pomysłem. Realizuje go coraz więcej gmin w Polsce. Dołączyliśmy do nich dwa lata temu z dobrym skutkiem. Na terenie gminy przez ten czas zostało podjętych ponad dwadzieścia działań, na jakie wskazali mieszkańcy. Znacząca większość na tym etapie ma charakter trwały, bo zwyciężały projekty o charakterze inwestycyjnym lub remontowym, choć nie brakowało zgłoszeń dotyczących działań kulturalnych. Zakończony etap przyjmowania wniosków pokazał, że mieszkańcy widzą dużo spraw do zmiany, do poprawienia, że mają duże wyczucie potrzeb i za to zaangażowanie pragnę serdecznie podziękować, że Wschowa i jej sprawy nie są nam obojętne. Zrobimy wszystko by utrzymać tak wysoką kwotę, jaką w  gminnych inwestycjach przeznaczamy na  realizację wniosków składanych przez mieszkańców. – mówi Danuta Patalas, burmistrz Wschowy.
Teraz złożone wnioski przejdą weryfikację pod względem formalno -merytorycznym, mając tu na myśli możliwość ich faktycznej realizacji w określonym czasie za wskazaną kwotę, na terenie i mieniu gminy. Nasz budżet obywatelski, jest jednym z najdalej idących, najbliższy idei powierzenia publicznych pieniędzy wyłącznie decyzji obywateli. Dlatego nie jest dokonywana ocena projektów pod względem celowości ich wprowadzenia w życie np. z punktu widzenia aktualnie urzędującego burmistrza. Tu miarą jest głosowanie mieszkańców, od jego wyników, które są najlepszym potwierdzeniem słuszności danego pomysłu, zależy realizacja projektu.   
Pomysłodawcy mają prawo propagować, reklamować swoje pomysły aby uzyskały one jak największe poparcie mieszkańców w głosowaniu. Do niego dojdzie w październiku - od 9 do 31. -  a każda osoba upoważniona uchwałą rady do wzięcia udziału, może zagłosować na trzy pomysły. Poniżej podajemy pełną listę zgłoszonych projektów, z krótkimi uzasadnieniami, abyście Państwo mieli wiedzę czego dany projekt dotyczy. Podana obecnie numeracja nie będzie obowiązywać na karcie do głosowania. Przed nim przeprowadzone zostanie losowanie numerów dla poszczególnych projektów. Miłej lektury, zachęcamy do wstępnej analizy projektów. Szerzej każdy może się z nimi zapoznać, gdyż są wyłożone do wglądu w Biurze Obsługi Interesanta na parterze ratusza. Dla osób, które nie mogą przyjść osobiście i zapoznać się z wnioskami, załączyliśmy je poniżej według kolejności alfabetycznej.

/dp/

Do pobrania: 
PDF icon lepsza_droga.pdf (2.62 MB)
PDF icon wschowa_wita.pdf (1.63 MB)

Publikacja: s.ps