Ziołowe ogrody królewny Anny

09.10.2017
plakat z ziołami
Autor zdjęć: 
Muzeum Ziemi Wschowskiej

Na dziedzińcu Muzeum Ziemi Wschowskiej przy Placu Farnym powstała ciekawa inicjatywa. Ziołowe ogrody królewny Anny Wazówny to projekt, dzięki któremu muzeum propaguje wiedzę o ziołach oraz ich hodowli. Projekt ma charakter wieloletni i związany jest przede wszystkim z promocją ziołoznawstwa i postaci królewny Anny Wazówny – królowej polskiej botaniki. Anna Wazówna, wnuczka Zygmunta I Starego i bratanica Zygmunta II Augusta, była z wyboru luteranką. Utrzymywała bliskie kontakty z uczonymi w Polsce i w Europie. Jako administratorka starostwa brodnickiego i golubskiego stworzyła azyl dla ludności wyznania protestanckiego. Założyła ogród w którym hodowała rzadkie rośliny i zioła, służąc okolicznej ludności jako aptekarka.
Ziołowe ogrody królewny Anny Wazówny na muzealnym dziedzińcu zielenią się i pachną dzięki wsparciu Nadleśnictwa Włoszakowice, Lasów Państwowych oraz Ogrodom ziołowym http://ogrodyziolowe.pl/
Pracownicy Muzeum już myślą o wiośnie, stąd apel: prosimy ziołowych wolontariuszy o cebulki wiosennych kwiatów, aby było również kolorowo! Każdy z nas może podarować również pojedyncze ziółka, donice, które wspomogą pachnące królestwo ziół.

Publikacja: s.ps