Wschowa w kinowej superprodukcji!

25.08.2017
zdjęcie Józefa Piłsudskiego i jego odtwórcy Jana Frycza
Autor zdjęć: 
zdjęcie pobrane z www.film.wp.pl

Już niedługo we Wschowie powinniśmy oglądać liczące ponad 150 osób i wiele pojazdów miasteczko filmowców. Jedna z największych polskich superprodukcji kinowych o budżecie 28 milionów złotych, film pod roboczym jak na razie tytułem „Legiony” będzie kręcony również w naszym mieście. Pierwsze spotkanie poświęcone temu bez wątpienia  znakomitemu pod względem promocyjnym wydarzeniu odbyło się w ratuszu z władzami miasta i gminy w połowie lipca. Tajemnicy dochowano ze względu na prośbę filmowców, którzy nie byli pewni terminu realizacji zdjęć, gdyż takie duże produkcje potrafią mieć poślizgi, choćby tylko z powodu pogody czy choroby aktora. Tak też zresztą miało miejsce w przypadku Wschowy, gdzie zdjęcia z września zostaną przeniesione na październik.
Film jest fabularną opowieścią o zmiennych losach i pełnych wydarzeń perypetiach młodych bohaterów, których młodość przypadła na najważniejszy okres walki o niepodległość. Zdecydowaną większość zdjęć stanowią sceny batalistyczne, które przebiegły sprawnie. Materiały z planu filmowego, rozmowę z reżyserem Dariuszem Gajewskim, zdobywcą Złotych Lwów w Gdyni, za film Warszawa, czy też autorem Obcego nieba prezentował portal onet.pl . Główne role w obrazie kreować mają niedawni absolwenci  szkół teatralnych, ale zobaczymy m.in. Janusza Frycza, Borysa Szyca.  Za zdjęcia odpowiada Arkadiusz Tomiak, scenografię Ewa Skoczkowska. Zaprojektowanie kostiumów powierzono Małgorzacie Gwiazdeckiej. Producentem filmu jest znany wcześniej jako krytyk Maciej Pawlicki. - Chcemy pokazać tych, dzięki którym nie mówimy dziś w polskich domach po rosyjsku czy niemiecku. To superprodukcja, którą jesteśmy winni im, ale także sobie samym. Oni 100 lat temu zwyciężyli, bo rozumieli sens narodowej wspólnoty zorganizowanej w niepodległym, własnym państwie.  My – budujemy nie tylko własne państwo, ale i sens nowoczesnego patriotyzmu, czyli współdziałania we wspólnocie, utożsamiania z nią swych losów – mówił w wywiadzie do mediów producent.
Co ekipa filmowa będzie kręcić we Wschowie?  – Jedną z przełomowych scen, kiedy młody bohater wdrapuje się na wysoką wieżę strąca z niej rosyjskiego snajpera i dzięki temu wyczynowi trafia do wojska – mówili na spotkaniu w ratuszu przedstawiciele ekipy. Kiedy poszukiwali odpowiednich wież w Polsce, najbardziej przypadła im do gustu wieża kościoła  farnego. Kadrów w tym rejonie miasta będzie zresztą więcej. Legiony przemaszerują również ulicą księdza Kostki, która „zagra” Kielce. Bardzo prawdopodobne jest, że potrzebni będą statyści, a pewny jest otwarty dzień filmowy dla szkół, gdzie uczniowie będą mogli zobaczyć produkcję „od kuchni” i porozmawiać z aktorami. Planowany czas pobytu miasteczka filmowego we Wschowie to około tydzień. Niestety będzie się to wiązać z utrudnieniami w ruchu drogowym, ale będzie warto. Premiera filmu przewidziana jest na miesiąc październik przyszłego roku tuż przed rocznicą 100 – lecia odzyskania niepodległości.

http://www.newsweek.pl/kultura/filmy-i-seriale/-legiony-film-o-legionach-i-jozefie-pilsudskim,artykuly,412748,1.html

http://www.filmweb.pl/news/Jan+Frycz+jako+marsza%C5%82ek+Pi%C5%82sudski+w+%22Legionach%22-123888#

https://www.sfp.org.pl/wydarzenia,5,25629,1,1,Dariusz-Gajewski-wyrezyseruje-film-o-Legionach.html

 

Publikacja: s.ps