Jubileusz Wschowskiej Diany

18.09.2017
zdjęcie członkiń Polskich Dian oraz burmistrz Wschowy

W sobotnie południe ze skweru Diany można było usłyszeć hejnał Wschowy, autorstwa Mieczysława Leśniczaka w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Dźwięki hejnału rozpoczęły jubileuszowe obchody 5-lecia odsłonięcia Pomnika Diany. Tego dnia przy patronce łowczyń spotkali się członkowie Stowarzyszenia Dian Polskich, przedstawicie kół łowieckich, posłanka na Sejm RP Urszula Pasławska oraz wiceprzewodnicząca zespołu parlamentarnego ds. kultury i tradycji łowieckiej, władze samorządowe i powiatowe, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy Wschowy. Burmistrz Wschowy – Danuta Patalas, podziękowała Pani Ewie Maj za trud i wytrwałość, które doprowadziły do tego, że Wschowska Łowczyni po tylu latach wróciła na swoje miejsce i znów spoglądała na nasze miasto. Wschowskie obchody zbiegły się z 10 rocznicą powstania Stowarzyszenia Polskich Dian i z tej okazji Łowczyniom, Burmistrz złożyła najserdeczniejsze życzenia: dobrego zdrowia, zadowolenia oraz wszelkiej pomyślności w realizowaniu wspólnej łowieckiej pasji. Niech zawsze wśród Polskich Dian, panuje dobra i koleżeńska atmosfera zarówno na polowaniach, jak i spotkaniach towarzyskich. Życzę jednocześnie przychylności i nieustającej opieki Świętego Huberta – patrona myśliwych. Podczas uroczystości głos zabrała również posłanka Urszula Pasławska: Łowiectwo jest taką wyjątkową pasją, która pozwala nam zdobywać niebywałe doświadczenia, powiedziałabym mistyczne, które dają swojego rodzaju imperatyw ku temu aby od wielu, wielu tysięcy lat tworzyć dzieła kultury i sztuki. Mamy to szczęście posiadać ogromny dorobek w postaci rzeźb czy obrazów. Myślę też, że ta nasza pasja daje nam siłę do podejmowania wyzwań niemożliwych na pierwszy rzut oka do realizacji. I ten pomnik jest świadectwem tego, że niemożliwe staje się możliwe.
Podczas uroczystości oddano również ufundowane dwie ławeczki. Jedna z ławeczek nosi imię myśliwego, druga - łowczyni, co zostało zapisane na tablicach pamiątkowych. Po uroczystości przy pomniku Diany Wschowskiej goście udali się do siedziby Centrum Kultury i Rekreacji gdzie odbyła się druga część uroczystości. Przemarsz ulicami miasta poprowadziły Mażoretki wraz z Orkiestrą Dętą.

Wschowska Diana od pięciu lat spogląda na Wschowę ze skweru u zbiegu ulicy Matejki i Lipowej. Wzorcem pomnika jest Zofia Gorzeńska, której w 1752 roku August III Sas nadał tytuł Łowczyni Wschowy. To właśnie na jej cześć w 1806 roku postawiono pomnik o wysokości 164 cm. Niestety, zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1945 roku. Został jednak w 2012 roku odrestaurowany dzięki staraniom ówczesnego zarządu Stowarzyszenia Polskich Dian.

Publikacja: s.ps