Gmina pomoże szkole muzycznej

14.09.2017
Szkoła muzyczna

Już niedługo ruszą prace termomodernizacyjne i przebudowa budynku Państwowej Szkoły Muzycznej we Wschowie. W drugim przetargu udało się wyłonić wykonawcę zadania. Zakres prac będzie na tyle duży, że przez kilka miesięcy nauka w tej placówce będzie niemożliwa. Dlatego też, naprzeciw zasłużonej dla mieszkańców szkole wyszły władze gminy, które na czas mającego trwać do końca stycznia remontu udostępnią pomieszczenia w swoich zasobach. Głównie dotyczy to Gimnazjum nr 2, gdzie przez cztery miesiące odbywać się będzie większość zajęć dydaktycznych, ale też potrzebne będą inne miejsca do przechowania mienia szkoły.

Obecnie prowadzona jest seria merytorycznych spotkań pomiędzy dyrektorami PSM, Krystyną Turowską Gimnazjum nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3, Władysławem Chilarskim i ze strony gminy Dariuszem Przybylskim, naczelnikiem Wydziału Organizacyjno – Społecznego, która ma doprowadzić do wdrożenia niezbędnej przeprowadzki i możliwości bezkolizyjnego prowadzenia zajęć w maksymalnie dobrych warunkach uczniów szkoły muzycznej przy jednoczesnym funkcjonowaniu gimnazjum i szkoły podstawowej.

- Cieszę się, że władze gminy bez wahania wyszły naprzeciw naszemu problemowi i zajęcia będą prowadzone, dzięki czemu zrealizujemy nasz program. Skala remontu, która dotyczy robót związanych z konstrukcją budynku, instalacją sanitarna i elektryczną jest naprawdę bardzo duża. Harmonogram zakłada docieplenie stropu, ścian wewnętrznych i fundamentowych, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, wymianę drzwi na poddaszu na stalowe ognioodporne. Wymieniona zostanie instalacja c.o., oraz instalacja elektryczna w budynku. Zostanie wykonane oświetlenie energooszczędne. W ramach prac w pomieszczeniach objętych termomodernizacją, po wykonaniu instalacji, przeprowadzone zostaną prace tynkarskie i malarskie. Uczniowie i szkoła wrócą do tego samego, ale pod wieloma względami nowego budynku. – mówi K. Turowska, dyrektor PSM.

Z budynku szkoły całkowicie też musi zostać wyprowadzone jej mienie, w czym też pomoże gmina. Kolejny etap prac remontowych przy budynku zaplanowano na 2018 r, ale będą one prowadzone na zewnątrz obiektu. Został opracowany program prac konserwatorskich i restauratorskich w zakresie elewacji budynku szkoły. Są już zabezpieczone środki finansowe na to zadanie, a po uzyskaniu zgody konserwatora zabytków na prowadzenie prac oraz wyłonieniu wykonawcy, latem powinien rozpocząć się remont elewacji szkoły. Zakres prac obejmie tynki elewacji oraz występujące na obiekcie detale architektoniczne i elementy sztukatorskie ( głowice i bazy kolumn, sztukatorskie girlandy i medalion w obrębie elewacji frontowej).

- Pomoc szkole, która tak wiele znaczy dla życia naszej gminy, wpływa na kulturę, jest naturalnym obowiązkiem. Pomożemy w każdym zakresie, jaki jest możliwy, pamiętając o zachowaniu wszystkich wymagań, jakie występują przy takiej niecodziennej operacji. Ważne, że zajęcia będą się odbywały i dzieci będą mogły ćwiczyć bez przerwy. Korzyścią dla miasta będzie upiększenie kolejnego zakątka oraz to, że zdecydowanie poprawią się warunki dla uczniów naszych szkół, którzy uczęszczają także do szkoły muzycznej. – skomentowała działania gminy Danuta Patalas, burmistrz Wschowy. 

 

Publikacja: informatyk