Dożynki Gminne w Siedlnicy

28.08.2017
goście na dożynkach podczas odprawianej mszy
Autor zdjęć: 
Marek Argent

Dożynki Gminne każdego roku zachowują swoją tradycyjną formę, a ich najważniejszym przesłaniem jest wdzięczność za udane plony i żniwa. Dożynki są okazją do wspólnego kultywowania pięknych wiejskich tradycji oraz wspaniałej zabawy. Tegoroczne Święto Plonów, tradycyjnie już, rozpoczęło się mszą świętą odprawioną przez Ojca Augustyna Zygmunta z Parafii pw. św. Józefa we Wschowie. Podczas nabożeństwa poświęcono piękne wieńce dożynkowe, które zostały przygotowane przez sołectwa. Burmistrz – Danuta Patalas wraz z Panią Sołtys –Agnieszką Nachaj przywitały licznie przybyłych gości oraz podziękowały Rolnikom, organizatorom i sponsorom tegorocznych dożynek. Obchodzimy dzisiaj Święto Plonów, święto polskiej wsi, święto, które jednoczy całą rolniczą wspólnotę. Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. W imieniu własnym oraz wszystkich mieszkańców Gminy Wschowa dziękuję za wysiłek i zaangażowanie jakie Wy - Rolnicy wkładacie tworząc plon. Mam nadzieję, że tegoroczne płody rolne zapewnią dostatek na wszystkich stołach w naszej Gminie. Każdy rok w rolnictwie jest inny, ale każdy wymaga ciężkiej pracy, nieustannej troski i zapobiegliwości, by ziemia wydała jak najlepsze plony. Jeszcze raz z całego serca dziękuję za to wszystkim Wam Drodzy Rolnicy – tymi słowami burmistrz Danuta Patalas dziękowała Rolnikom za ich ciężką pracę. Po przemowach zaproszonych gości rozpoczął tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu ludowego “Borkowiacy”. Po części obrzędowej nastąpiło podzielenie i rozdanie chleba dożynkowego, który został przekazany przez starostów dożynek Państwa Małgorzatę i Marka Sysów. Dożynki uświetniały również występy Chóru Lutnia z Siedlnicy.
Tegoroczne Dożynki Gminne połączone były z uroczystością 70-lecia istnienia OSP Siedlnica. Prezesowi OSP Siedlnica – Panu Markowi Gruszkowskiemu zebrani goście składali podziękowania za wieloletnią służbę i pomoc. Danuta Patalas podziękowała również rodzinom strażaków OSP: ”Szczególne podziękowania kieruję do Waszych najbliższych, za ich wyjątkową cierpliwość, wyrozumiałość, a często i pomoc w przezwyciężaniu trudów jakże wymagającej strażackiej służby”. Podczas uroczystości został również przekazany samochód bojowy dla OSP Siedlnica.
W trakcie dożynek został rozstrzygnięty także konkurs gminny „Na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”. Pierwsze miejsce zdobyło Sołectwo Wygnańczyce  (wykonawcy: Agnieszka Szafranek, Anna Musielak, Marzena Paszkiewicz). Drugie wywalczyło Sołectwo Tylewice a trzecie - Sołectwo Konradowo. Miło nam również poinformować, że wieniec z Wygnańczyc został przewieziony do Łupic gdzie odbywały się następnego dnia dożynki powiatowo-gminne. Podczas tych uroczystości, wieniec zdobył III miejsce w konkursie powiatowym.  W Siedlnicy, rozstrzygnięty został również konkurs: „Na najładniej udekorowaną posesję w Sołectwie Siedlnica” i w tej rywalizacji I miejsce zdobyli Państwo Katarzyna i Łukasz Hilarscy, II - Państwo Małgorzata i Marek Sysowie, III - Pani Jucha z córkami, a  IV – Państwo Anna i Juliusz Antkowiakowie z sąsiedzką pomocą Państwa Kurniczaków.
Po oficjalnej części dożynkowej i po wszystkich obrzędach przyszedł czas na wspólny poczęstunek, zorganizowany dla wszystkich przybyłych gości oraz pełen atrakcji wieczór przy muzyce zespołu Sorin, który zagrał przeboje cygańskie. Uroczystość dożynkowa została zamknięta zabawą taneczną przy rytmach disco w wykonaniu zespołu Queens Music.

Publikacja: s.ps