Dziś jest 1 maja 2017r. Imieniny: Józefa, Jeremiego, Lubomira
Language gb Language de
Drukuj artykułZrób plik PDFPoleć poprzez email
Zmniejsz czcionkęStandardowa wielkość czcionkiZwiększ czcionkę
 
Żonkile i 74. rocznica powstania w getcie warszawskim

Dzisiaj, 19 kwietnia 2017 roku obchodzona jest 74. rocznica powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz piąty zorganizowało akcję upamiętniającą powstanie w getcie. Tego dnia ponad 1000 wolontariuszy wyszło na ulice Warszawy i rozdawało papierowe żonkile jako symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Do ogólnopolskiej akcji włączyło się również około 1000 szkół, bibliotek i instytucji kultury.


Niezmiernie miło nam poinformować, że we Wschowie również pamięć o tym wydarzeniu jest upamiętniana. Dzięki zaangażowaniu młodzieży z klasy II A Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana we Wschowie oraz nauczycielom p. Małgorzacie i Piotrowi Sobańskim, wschowianie otrzymują papierowe żonkile jako symbol pamięci o tym wydarzeniu. We wschowskim liceum dla klas I zorganizowana została również projekcja filmowa: "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" oraz prelekcja dla młodzieży p. Piotra Sobańskiego. Młodzież odwiedziła również burmistrz Wschowy – Danutę Patalas oraz urzędników wschowskiego magistratu.
„Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile. Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno-edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim”.


Więcej informacji o akcji
 
© 2006 - 2017 Urząd Miasta i Gminy Wschowa
Projekt: PROTEKST Komputer
Unikalnych wizyt: 44487